Finance and Management Overview and Scrutiny Committee

The Finance and Management Overview & Scrutiny Committees has the power to investigate any matters they consider relevant to their work area, and to make recommendations to the Council, the Executive or any other Committee or Sub-Committee of the Council as they see fit.
25 April 2001 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
03 October 201814:0015:30Committee Room 1Occurred
28 November 201814:0015:45Committee Room 1Occurred
30 January 201914:0016:55Committee Room 1Occurred
03 April 201914:0014:45Committee Room 1Occurred
05 June 201914:0015:37Committee Room 1Occurred
17 July 201914:0015:00Committee Room 1Occurred
02 October 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled 
27 November 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled 
29 January 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
08 April 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Alaa Al-Yousuf Member 16/05/2018 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Rosa Bolger Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Louise Chapman Member 26/04/2017 - current
Liberal Democrats
Councillor Julian Cooper Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Derek Cotterill Chairman 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Maxine Crossland Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Gill Hill Member 15/05/2019 - current
Independent
Councillor Richard Langridge Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Liz Leffman Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Dan Levy Member 15/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB