Economic and Social Overview and Scrutiny Committee

The Economic and Social Overview & Scrutiny Committees has the power to investigate any matters they consider relevant to their work area, and to make recommendations to the Council, the Executive or any other Committee or Sub-Committee of the Council as they see fit.
25 April 2001 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
28 June 201818:3021:00Committee Room 1Occurred
20 September 201818:3021:50Committee Room 1Occurred
22 November 201818:3020:45Committee Room 1Occurred
24 January 201918:3019:40Committee Room 1Occurred
07 March 201918:3020:05Council ChamberOccurred
28 March 201918:3018:50Committee Room 1Occurred
30 May 201918:3019:25Committee Room 1Occurred
04 July 201918:3020:30Committee Room 1Scheduled 
19 September 201918:3020:30Committee Room 1Scheduled 
21 November 201918:3020:30Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Jake Acock Member 16/05/2018 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Joy Aitman Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Andrew Beaney Chairman 22/11/2012 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Luci Ashbourne Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Hilary Fenton Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Jill Bull Member 15/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Laetisia Carter Vice Chairman 05/06/2014 - current
Conservative
Councillor Suzi Coul Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Jane Doughty Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Harry Eaglestone Member 22/11/2012 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB