Audit and General Purposes Committee

The Committee is responsible for miscellaneous functions which are the responsibility of the Council itself, including electoral matters, meetings administration, and civic activities. The committee also undertakes approval of the statement of accounts and fulfils the role of an independent Audit Committee in line with CIPFA and Audit Commission guidance.
26 June 2008 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
26 July 201818:0019:00Committee Room 1Occurred
08 November 201818:0018:40Committee Room 1Occurred
31 January 201918:0018:40Committee Room 1Occurred
25 April 201918:0019:15Committee Room 1Occurred
25 July 201918:0019:00Committee Room 1Scheduled 
07 November 201918:0019:00Committee Room 1Scheduled 
06 February 202018:0019:00Committee Room 1Scheduled 
23 April 202018:0019:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Jake Acock Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Andrew Beaney Member 15/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Luci Ashbourne Member 15/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Rosa Bolger Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Louise Chapman Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Suzi Coul Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Jane Doughty Chairman 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Harry Eaglestone Member 22/11/2012 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Duncan Enright Member 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Councillor Andy Graham Vice Chairman 15/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB