Council

All councillors meet together as the Council, usually five or six times in a year. Councillors decide the Council's overall policies and set the budget each year. The Council is responsible for appointing the Leader and committees of the Council, and for holding the executive and the committees to account for the decisions they take.
18 May 1994 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 13 meetings found in selected date range
27 September 201814:0015:10Council ChamberOccurred
24 October 201814:0016:15Council ChamberOccurred
23 January 201914:0015:15Council ChamberOccurred
27 February 201914:0017:50Council ChamberOccurred
24 April 201914:0016:15Council ChamberOccurred
15 May 201914:0016:00Council ChamberScheduled
26 June 201914:0016:00Council ChamberScheduled
31 July 201914:0016:00Council ChamberScheduled
23 October 201914:0016:00Council ChamberScheduled 
22 January 202014:0016:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 5, Displaying items 1 to 10 of 49 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Jake Acock Member 08/05/2018 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Joy Aitman Member 07/05/2019 - current
Conservative
Councillor Alaa Al-Yousuf Member 08/05/2018 - current
Conservative
Councillor Andrew Beaney Member 22/11/2012 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Luci Ashbourne Member 07/05/2019 - current
Conservative
Councillor Hilary Fenton Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Jill Bull Member 07/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Mike Cahill Member 07/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Laetisia Carter Deputy Leader of the Labour Group 22/05/2014 - current
Conservative
Councillor Louise Chapman Member 22/11/2012 - current

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB