Uplands Area Planning Sub-Committee

The Sub-Committee has responsibility for all Development Control Committee functions (see above) in the Uplands area of the district
17 May 1995 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 20 of 20 meetings found in selected date range
03 September 201814:0015:45Committee Room 1Occurred
01 October 201814:0016:35Committee Room 1Occurred
05 November 201814:0016:00Committee Room 1Occurred
03 December 201814:0017:30Committee Room 1Scheduled 
07 January 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
04 February 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
04 March 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
01 April 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
29 April 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
03 June 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Andrew Beaney Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Richard Bishop Member 05/06/2014 - current
Conservative
Councillor Nigel Colston Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Julian Cooper Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Derek Cotterill Vice Chairman 22/11/2012 - current
Independent
Councillor Charles Cottrell-Dormer Member 22/11/2012 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Merilyn Davies Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Ted Fenton Ex-officio non voting 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Jeff Haine Chairman 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor David Jackson Member 16/05/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB