Lowlands Area Planning Sub-Committee

The Sub-Committee has responsibility for all Development Control Committee functions (see above) in the Lowlands area of the district
17 May 1995 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 19 of 19 meetings found in selected date range
08 October 201814:0016:05Committee Room 1Occurred
12 November 201814:0014:14Committee Room 1Occurred
10 December 201814:0017:30Committee Room 1Scheduled 
14 January 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
11 February 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
11 March 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
15 April 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
20 May 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 
10 June 201914:0017:30Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Hilary Fenton Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Maxine Crossland Chairman 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Harry Eaglestone Member 20/05/2015 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Duncan Enright Vice Chairman 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Ted Fenton Chairman 26/04/2017 - current
Conservative
Councillor Steve Good Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Jeff Haine Member 22/11/2012 - current
Independent
Councillor Peter Handley Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Peter Kelland Member 05/06/2014 - current
Conservative
Councillor Richard Langridge Member 22/11/2012 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB