Environment Overview and Scrutiny Committee

The Environment Overview & Scrutiny Committees has the power to investigate any matters they consider relevant to their work area, and to make recommendations to the Council, the Executive or any other Committee or Sub-Committee of the Council as they see fit.
25 April 2001 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
11 October 201814:0015:45Committee Room 1Occurred
06 December 201814:0016:15Committee Room 1Occurred
07 February 201914:0015:40Committee Room 1Occurred
11 April 201914:0015:34Committee Room 1Occurred
13 June 201914:0016:25Committee Room 1Occurred
10 October 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled 
05 December 201914:0016:00Committee Room 1Scheduled 
06 February 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 
16 April 202014:0016:00Committee Room 1Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Alaa Al-Yousuf Vice Chairman 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Richard Bishop Member 05/06/2014 - current
Conservative
Councillor Jill Bull Member 15/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Mike Cahill Member 15/05/2019 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Andrew Coles Member 05/06/2014 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Owen Collins Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Harry Eaglestone Member 20/05/2015 - current
Conservative
Councillor Ted Fenton Member 20/05/2015 - current
Conservative
Councillor Gill Hill Member 18/09/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Liz Leffman Member 05/06/2014 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB