Uplands Area Planning Sub-Committee

The Sub-Committee has responsibility for all Development Control Committee functions (see above) in the Uplands area of the district
17 May 1995 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 19 meetings found in selected date range
07 October 201914:0017:05Committee Room 1Occurred
04 November 201914:0016:05Committee Room 1Occurred
02 December 201914:0014:32Committee Room 1Occurred
06 January 202014:0017:00Committee Room 1Scheduled
03 February 202014:0017:00Committee Room 1Scheduled
02 March 202014:0015:50Committee Room 1Occurred
01 June 202014:0017:07Video ConferenceOccurred
06 July 202014:0017:00Video ConferenceOccurred
03 August 202014:0015:15Video ConferenceOccurred
07 September 202014:0015:47Video ConferenceOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Andrew Beaney Member 22/11/2012 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Mike Cahill Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Nathalie Chapple Member 15/05/2019 - current
Conservative
Councillor Nigel Colston Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Julian Cooper Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Derek Cotterill Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Richard Bishop Member 05/06/2014 - current
Independent
Councillor Merilyn Davies Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Ted Fenton Ex-officio non voting 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Jeff Haine Chairman 22/11/2012 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB