Council

All councillors meet together as the Council, usually five or six times in a year. Councillors decide the Council's overall policies and set the budget each year. The Council is responsible for appointing the Leader and committees of the Council, and for holding the executive and the committees to account for the decisions they take.
18 May 1994 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
23 October 201914:0016:30Council ChamberOccurred
22 January 202014:0018:15Council ChamberOccurred
26 February 202014:0016:45Council ChamberOccurred
13 May 202014:0016:45Video ConferenceOccurred
24 June 202014:0016:45Video ConferenceOccurred
29 July 202014:0016:10Video ConferenceOccurred
28 October 202014:0017:00Council ChamberScheduled 
20 January 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
24 February 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
28 April 202114:0017:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 4 of 5, Displaying items 31 to 40 of 49 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor David Jackson Member 08/05/2018 - current
Conservative
Councillor Ed James Member 22/11/2012 - current
Independent
Councillor Richard Langridge Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Liz Leffman Deputy Leader of the Liberal Democrat Group 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Nick Leverton Member 08/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Dan Levy Member 07/05/2019 - current
Conservative
Councillor Norman MacRae MBE Member 22/11/2012 - current
Conservative
Councillor Martin McBride Member 08/05/2018 - current
Conservative
Councillor Michele Mead Member 15/02/2018 - current
Conservative
Councillor James Mills Leader of the Council 22/11/2012 - current

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB