Council

All councillors meet together as the Council, usually five or six times in a year. Councillors decide the Council's overall policies and set the budget each year. The Council is responsible for appointing the Leader and committees of the Council, and for holding the executive and the committees to account for the decisions they take.
18 May 1994 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
22 January 202014:0018:15Council ChamberOccurred
26 February 202014:0016:45Council ChamberOccurred
13 May 202014:0016:45Video ConferenceOccurred
24 June 202014:0016:45Video ConferenceOccurred
29 July 202014:0016:10Video ConferenceOccurred
28 October 202012:3015:35Video ConferenceOccurred
20 January 202112:3015:30Council ChamberScheduled 
24 February 202112:3015:30Council ChamberScheduled 
28 April 202112:3015:30Council ChamberScheduled 
19 May 202114:0017:00Council ChamberRescheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 5 of 5, Displaying items 41 to 49 of 49 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Toby Morris Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Kieran Mullins Member 26/04/2017 - current
Conservative
Councillor Alex Postan Member 22/05/2014 - current
Conservative
Councillor Neil Owen Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Elizabeth Poskitt Member 22/11/2012 - current
Liberal Democrats
Councillor Carl Rylett Member 08/05/2018 - current
Labour/Labour and Co-operative
Councillor Geoff Saul Member 08/11/2013 - current
Conservative
Councillor Harry St John Member 09/05/2016 - current
Conservative
Councillor Ben Woodruff Member 22/05/2014 - current

Other Information

West Oxfordshire District Council
Elmfield
New Yatt Road
Witney
Oxfordshire
OX28 1PB